Tahir Palali - o

coming soon

Tahir Palali Official Music Website

audio Block
Double-click here to upload or link to a .mp3. Learn more

Çocuk yaşta ayrıldığı Maraş yöresinin aşık ve dedelerinin tınılarından yola çıkıp, muhabbet geleneği içerisinde yetişmesinin de etkisiyle, yenilikci ama özüne sadık kalan otantik bir tarz oluşturdu. 

Londra'da geçirdiği süre içerisinde dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerle çalışma fırsatı buldu. Ozan Figani'nin Kalan müzik etiketiyle yayınlanan 'Arzuhal' adlı albümüne muzik yönetmenliği yaptı.

Prodüktörlüğünü Erkan Oğur'la birlikte üstlendiği 'O' isimli ilk solo albüm calismasında, her ne kadar batılı enstrumanlara yer vermesede, geleneksel yapının yanı sıra batı tınılarını da benimseyerek çalışmasına dahil etti. 

 

 

Polonya'lı müzisyen Raphael Roginski ve Londrada yasayan Ciğdem Aslan'la 'Nefesh' projesi'ne öncülük edip anadolu deyişleri ve türkülerini Polonya'nın dört bir yanında konserler vererek farklı kitlelere taşıdı.

Dünya müziğinin en önemli etkinliklerinden WOMAD ve Songlines gibi festivallerde yer almasının yanı sıra, Royal Albert Hall gibi prestijli konser salonlarında da dede sazıyla sahne alıp yöresel tınıları 'dünya müziği' dinleyicisyle tanıştırdı.

 

Yaşamını Londra'da sürdüren Tahir Palalı, dede sazı ve temburuyla besteler yapıp, coğunluğu alevi-bektaşi geleneğinde bātıni değerler taşıyan eserler icra ediyor.